Der har været indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom i Nordrupby, Ringsted. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Der har været et indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Skovbrynet i Ringsted. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Der har været et indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Ligustervænget i Ringsted. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke tilgængelige.
Ringsted har oplevet en bølge af indbrud i de seneste dage. Der har været indbrud i villaer, lejligheder eller landejendomme på flere adresser i byen. De berørte områder inkluderer Felten, Amtstue Alle, Drosselvej og Ligistervænget.
Bøllingevej og Kildemarken er begge beliggende i Ringsted. Yderligere oplysninger om disse områder er ikke tilgængelige på nuværende tidspunkt.
På Drosselvej i Ringsted blev et ældre ægtepar kl. 18.04 opsøgt af en kvinde, der hævdede at være deres nabo. Efter en samtale med parret forlod kvinden hjemmet, hvorefter parret opdagede, at der var blevet stjålet adskillige affekter fra deres bolig.
Politiet blev kaldt ud til en brand på Kongstedvej i Ringsted kl. 10.01. Branden startede i en carport og spredte sig hurtigt til det tilstødende beboelseshus.
Der er blevet rapporteret et indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom beliggende på Dagmarsgade i Ringsted. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Sent om aftenen kl. 23.45 fandt et solouheld sted i Søndervang, Ringsted, hvor en 45-årig mand var involveret. Uheldet begyndte med, at manden ramte en lygtepæl i et lyskryds, fortsatte med at ramme et vejskilt og endte til sidst i en hæk.
En 41-årig mand fra Ringsted blev kl. 18.40 standset af færdselspolitiet på Køge Bugt Motorvejen i Køge. Ved nærmere undersøgelse viste det sig, at manden havde fået sin førerret inddraget for flere år siden.
Politiet blev tilkaldt til en hændelse i Ringsted kl. 18.17, hvor et slagsmål brød ud efter en episode i trafikken. To grupper af mænd var involveret i slagsmålet, hvor en person blev slået i hovedet med en pulverslukker.
På denne side kan du løbende finde opdateringer om udrykninger, døgnrapporter og andre relevante hændelser fra Ringsted og omegn. Vi samler informationer fra officielle kilder som politi, beredskab og andre myndigheder, herunder Midt- og Vestsjællands Politi. Formålet er at give borgerne et overblik over, hvad der sker i lokalområdet – både i dag og fremadrettet.
Du kan blandt andet læse om politiets arbejde, herunder uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, samt få information om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor ambulance eller helikopter kan være involveret. Vi bringer også opdateringer om større hændelser, hvor alarm 112 har været aktiveret, og hvor myndighederne har været til stede for at sikre tryghed og sikkerhed i lokalområdet.
Siden dækker et bredt spektrum af hændelser – fra mindre episoder til større indsatser – og vi bestræber os på at formidle informationerne på en saglig og neutral måde. Alle oplysninger bygger på officielle udmeldinger og rapporter fra myndighederne, så du som borger kan holde dig opdateret uden unødig spekulation.
Vi opdaterer siden løbende, så du altid kan holde dig orienteret om de seneste nyheder og hændelser i Ringsted og omegn.