En 62-årig kvinde fra Køge blev bestjålet i en dagligvarebutik på Odinsvej i Ringsted. Tyveriet fandt sted kl. 15.45 og blev anmeldt til politiet kl. 17.55.
Der har været indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Vilh Andersensvej i Ringsted. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
Politiet modtog kl. 15.56 en melding om et slagsmål på Ahorn Alle i Ringsted, hvor en person angiveligt skulle have været bevæbnet med en kniv. Ved ankomsten traf patruljen to berusede mænd på henholdsvis 27 og 41 år, men situationen var rolig.
Der er for nyligt blevet begået indbrud i en ejendom beliggende på Haraldstedvej i Ringsted. Yderligere oplysninger om sagen er endnu ikke offentliggjort.
På Vilh. Andersensvej i Ringsted blev politiet kl. 02.51 anmeldt om et røveri, hvor et pakkebud blev truet til at udlevere sin store knallert. Politiet lokaliserede efterfølgende knallerten og den mistænkte på Nørregade. Da patruljen tændte det blå blink, stoppede knallertføreren uden videre dramatik.
En 26-årig mand oplevede en uventet hændelse på Vestmotorvejen ved afkørsel 35 i Ringsted. Klokken 14.33 blev han kontaktet, mens han kørte vestgående, da en mand sprang ud foran hans bil for at få ham til at stoppe.
På Kildebæksvej i Vetterslev, Ringsted, blev en 25-årig kvinde sigtet for overtrædelse af brandlovgivningen. Kvinden havde antændt et skur og en hæk ved brug af en ukrudtsbrænder. Ilden resulterede i, at både skuret og hækken blev delvist afbrændt, inden den blev slukket.
En 84-årig lokal mand blev udsat for et tricktyveri på Sct. Knudsgade i Ringsted kl. 11.30. En mand kontaktede den ældre mand og spurgte om vej til bussen til metroen, mens han gik frem og tilbage og rundt om den ældre mand og hans kone. Efterfølgende forsvandt manden fra stedet.
Færdselspolitiet var onsdag forbi Tinvej i Ringsted, hvor der har været gentagne problemer med lastbiler, der parkerede ulovligt og tog ophold i længere tid end tilladt.
Klokken 11.48 modtog politiet en anmeldelse om en brand i en landejendom beliggende på Jordemodervej i Kværkeby, Ringsted. Politi og brandvæsen rykkede hurtigt ud til stedet.
Der er rapporteret om tyveri fra køretøjer på Store Bøgeskovvej i Ringsted. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
En hændelse af bedrageri fandt sted i en forretning på Sct Hans Gade i Ringsted, og blev anmeldt kl. 11.57. En kunde henvendte sig i forretningen med ønsket om at omveksle eurosedler til danske penge.
En voldsepisode fandt sted i Ringsted, hvor en 53-årig mand blev slået i ansigtet af en kammerat. Hændelsen blev anmeldt til politiet kl. 14.57.