Seneste opdateringer fra Midt-Vestsj. Politi på X: Udslip af kemikalier, kanonslag affyret i butikscenter og nyt tilfælde af tricktyveri - læs døgnrapporten #politidk https://t.co/YNiqtjG2cb https://t.co/fhBp7pMK80
Seneste opdateringer fra Midt- og Vestsjællands Anklagere på X: Fundet af M/75 fuldautomatisk riffel, en salonriffel samt patroner og 975 g amfetamin i lejlighed i Store-Heddinge har nu kostet 25-årig mand 4 års fængsel. Han valgte at tilstå og fik dermed rabat på straffens længde. Dom modtaget. Fortalte at han havde fundet våbnene i skoven.
På Ågerupvej i Ringsted blev der begået hærværk mod valgplakater, hvilket blev anmeldt til politiet kl. 08.42. En til to valgplakater blev taget ned fra lygtepæle og brændt af bag Vigersted Skole.
Der har været indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom beliggende på Østre Parkvej i Ringsted. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke tilgængelige.
En 86-årig kvinde i Ringsted blev for nylig offer for bedrageri, da en svindler udgav sig for at være politibetjent. Under det falske påskud lykkedes det svindleren at få adgang til kvindens ejendele, herunder hendes telefon, tablet og dankort.
Der har været indbrud i et fritids- eller sommerhus ved HF Rønnedestien i Ringsted. Yderligere detaljer om indbruddet er endnu ikke tilgængelige.
Ringsted har for nyligt oplevet en række indbrud og forsøg på indbrud. På Nyvangsvej har der været både et indbrud og et forsøg på indbrud. Derudover har der også været et indbrud på Kærupvej.
Der er for nyligt blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer på Tinvej i Ringsted. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
Der er blevet begået indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom beliggende i Nonnedalen, Ringsted. Yderligere oplysninger om indbruddet er endnu ikke tilgængelige.
Flere steder i politikredsen, herunder Ringsted, har oplevet tyverier af el-værktøj, redskaber og byggematerialer siden i fredags. Indbruddene er sket mellem fredag eftermiddag og mandag morgen.
En borger fra det centrale Ringsted anmeldte kl. 13.14 et tyveri, hvor hans måltidskasse blev stjålet fra dørtrinnet. Måltidskassen var blevet leveret af en måltidskasseleverandør, men blev kort efter fjernet af en person på knallert, hvilket borgeren kunne se på sin overvågning.
Der er blevet rapporteret om tyveri fra køretøjer i Benløseparken, som er beliggende i Ringsted. Yderligere detaljer om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
På denne side kan du løbende finde opdateringer om udrykninger, døgnrapporter og andre relevante hændelser fra Ringsted og omegn. Vi samler informationer fra officielle kilder som politi, beredskab og andre myndigheder, herunder Midt- og Vestsjællands Politi. Formålet er at give borgerne et overblik over, hvad der sker i lokalområdet – både i dag og fremadrettet.
Du kan blandt andet læse om politiets arbejde, herunder uddrag fra døgnrapporten og politirapporten, samt få information om udrykninger i forbindelse med brand, ulykke eller andre hændelser, hvor ambulance eller helikopter kan være involveret. Vi bringer også opdateringer om større hændelser, hvor alarm 112 har været aktiveret, og hvor myndighederne har været til stede for at sikre tryghed og sikkerhed i lokalområdet.
Siden dækker et bredt spektrum af hændelser – fra mindre episoder til større indsatser – og vi bestræber os på at formidle informationerne på en saglig og neutral måde. Alle oplysninger bygger på officielle udmeldinger og rapporter fra myndighederne, så du som borger kan holde dig opdateret uden unødig spekulation.
Vi opdaterer siden løbende, så du altid kan holde dig orienteret om de seneste nyheder og hændelser i Ringsted og omegn.