Politiet blev tilkaldt til Ringsted Station på Jernbanevej kl. 14.12, hvor en hændelse involverede en beruset 26-årig mand fra Korsør. Manden kom op at skændes med en gruppe unge drenge, hvilket eskalerede, da en af drengene gav manden et skub. Den 26-årige mand væltede, muligvis på grund af sin beruselse, og blev efterfølgende sigtet efter ordensbekendtgørelsen.
Der er blevet begået indbrud i en villa, lejlighed eller landejendom på Vestervangen i Ringsted. Yderligere oplysninger om hændelsen er endnu ikke offentliggjort.
En omfattende kontrolaktion mod social dumping blev for nylig gennemført på tre byggepladser i Roskilde, Ringsted og Greve. Aktionen blev udført med deltagelse af politiet, Skattestyrelsen, Styrelsen for International Rekruttering og Integration, Arbejdstilsynet og politiets udlændingeafdeling.
Politiet blev alarmeret kl. 15.45 til en voldsom hændelse på Østre Parkvej i Ringsted, hvor to mænd fra Ukraine, begge i 50'erne, var kommet op at slås. Striden handlede formentlig om en cykel, og de to mænd, som kender hinanden, anvendte jernrør mod hinanden under slagsmålet.
En hændelse på Ægirsvej i Benløse, Ringsted, udviklede sig dramatisk, da en hundepatrulje kl. 21.15 mødte en modkørende bilist, der kørte for hurtigt på Smålodsvej. Da patruljen vendte rundt for at tale med føreren, nægtede bilen at standse og fortsatte ad Tofteåsvej og Ægirvej. Bilen blev senere fundet standset på Ægirvej, men flere personer var løbet fra stedet.
Et supermarked i Benløse, Ringsted, blev tirsdag aften udsat for et røveri, da en maskeret mand truede personalet til at udlevere penge.
Der har for nylig været to indbrud i Volden, Ringsted. Det er endnu ikke specificeret, om indbruddene fandt sted i villaer, lejligheder eller landejendomme.
Der har været tilfælde af tyveri fra køretøjer på Næstvedvej i Ringsted. Yderligere oplysninger om hændelserne er endnu ikke tilgængelige.
Politiet modtog kl. 20.30 en anmeldelse om et tyveri fra en dagligvarebutik beliggende i Jyllandsgade, Ringsted. En mand stjal kontanter til en samlet værdi af 5000 kr., bestående af flere bundter med 100- og 200-kronesedler.
Politiet rykkede ud til Ringsted Bibliotek på Tværalle kl. 17.13 efter en anmeldelse om uanstændig opførsel. En mand blev observeret i at røre ved sig selv, mens han kiggede ind i bibliotekets børneafdeling.
Mandag morgen kl. 06.39 skete der et færdselsuheld på Haslevvej i Ringsted, da en 21-årig mand fra Sorø, der kørte mod syd, bemærkede for sent en forankørende bil, der holdt stille. Den forankørende bil blev ført af en 29-årig mand fra Frederikssund.
En hændelse på Klosterparkvej i Kalundborg har ført til anholdelse af tre personer, der er mistænkt for butikstyveri i en smykkeforretning i Ringsted. Politiet modtog anmeldelsen kl. 14.48, da en smykkeforretning i Kalundborg havde besøg af to mistænkte personer, som personalet genkendte fra en tidligere tyverisag i Ringsted, hvor en guldring blev stjålet i tirsdags.
En usædvanlig hændelse fandt sted på Bjergvej i Kværkeby, Ringsted, da en 66-årig kvinde kl. 13.34 anmeldte, at der befandt sig en kænguru på en mark. Flere borgere fra området forsøgte at indfange det eksotiske dyr, men ingen vidste, hvor kænguruen kom fra.