Den 16. maj 2026 kl. 19:00 byder Ringsted Alevi Kultur Center på en unik koncertoplevelse, hvor Nevzat Ak og Ozan Deniz vil optræde live. Aftenen vil være præget af dybe tekster, kraftfulde melodier og den traditionelle dans, halay. Publikum kan se frem til at blive rørt af baglamaens varme klang og autentiske udtryk, som vil skabe en stemning, der både rører hjertet og samler mennesker til dans.
En musikalsk rejse gennem traditionerNevzat Ak og Ozan Deniz er kendte navne inden for den anatolske og alevitiske musiktradition. Deres optræden i Ringsted lover at være en uforglemmelig oplevelse, hvor de med deres musik inviterer publikum til at udforske og nyde traditionernes dybde og skønhed.
Mad og drikke tilgængeligtUnder arrangementet vil der være mulighed for at købe drikkevarer samt meze, så du kan nyde en fuldendt aften med både musik og kulinariske oplevelser.
Praktisk Information
Dato: Lørdag den 16. maj 2026
Tid: Kl. 19:00
Sted: Ringsted Alevi Kultur Center, Vibevej 32, 4100 Ringsted
Entré: 145 kr
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her