Hyggeligt samvær og spændende fortællinger i Klostermarkskirken

dato

Klostermarkskirken i Ringsted inviterer til to inspirerende eftermiddage med kaffe, kage og fællessang. Kom og hør Susanne Bredo fortælle om missioner i Bosnien og Kosovo, samt sognepræst Janne Meiboms indblik i salmedigteren B. S. Ingemann.

Klostermarkskirken byder velkommen til alle, der ønsker at deltage i hyggeligt samvær med kaffe, kage og fællessang. Arrangementerne byder også på spændende fortællinger, der vil inspirere og oplyse.

Udsendt for Danmark - Bosnien og Kosovo

Den 30. september 2025 vil Susanne Bredo dele sine oplevelser under overskriften "Udsendt for Danmark - Bosnien og Kosovo". Det bliver en eftermiddag fyldt med interessante fortællinger fra hendes tid i udlandet.

Foredrag om salmedigteren B. S. Ingemann

Den 21. oktober 2025 kan du høre sognepræst Janne Meibom fortælle om den kendte salmedigter B. S. Ingemann. Det bliver en unik mulighed for at dykke ned i hans liv og værker.

Begge arrangementer finder sted kl. 14:00, og der er en entré på 20 kr. for kaffe, kage og deltagelse i arrangementet. Alle er velkomne, og du er mere end velkommen til at tage din nabo med.

Praktisk information
Datoer: Tirsdag 30. september 2025 og tirsdag 21. oktober 2025
Tid: Kl. 14:00
Sted: Klostermarkskirken, Ahorn Alle 46C, 4100 Ringsted
Entré: 20 kr. pr. arrangement
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut