Fuglekiggeri i Kværkeby Fuglereservat

dato

Fredag den 4. juli 2025 inviterer Dansk Ornitologisk Forening i Vestsjælland voksne fugleentusiaster til en spændende dag i Kværkeby Fuglereservat. Under ledelse af den erfarne turleder Jan, vil deltagerne udforske reservatet og observere områdets ynglefugle.

Tag med på en spændende vandretur i Kværkeby Fuglereservat, hvor Jan, en erfaren turleder, vil guide deltagerne gennem det naturskønne område. Her kan man opleve et rigt fugleliv, især ynglefugle, i deres naturlige omgivelser.

Udforskning af fugletårnet

En del af turen inkluderer et besøg i fugletårnet, hvor deltagerne kan nyde deres medbragte drikkevarer, mens de observerer fuglene fra oven. Det anbefales at medbringe en kikkert for at få mest muligt ud af oplevelsen.

Et sted med lang tradition

Kværkeby Fuglereservat er kendt for sin lange tradition for at pleje området. Her findes buskadser, en sø og en eng, der alle passes af en dedikeret gruppe mennesker, hvilket skaber optimale betingelser for områdets fugleliv.

Arrangementet er åbent for alle voksne med interesse for ornitologi, også begyndere, og der er fri entré. Husk at tage kikkerten med for at få den bedste oplevelse.

Praktisk Information
Dato: Fredag den 4. juli 2025
Tid: Kl. 10:00
Sted: Kværkeby Fuglereservat, Bjergvej 77, Kværkeby, 4100 Ringsted
Entré: Fri entré
Arrangør: Dansk Ornitologisk Forening i Vestsjælland



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut